برای آگاهی از قیمت ها تماس بگیرید: 09902626291
لوگو

مقایسه گاز R410 با گاز R22 در کولر گازی

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۸/۵/۲۶ شنبه

مقایسه گاز R410 با گاز R22 در کولر گازی

تمامی دستگاههای خنک کننده از کمپرسور برای خنک کنندگی استفاده می کنند. واین کمپرسورها برای این کار به گاز خنک کننده احتیاج دارند. تعداد این نوع گاز ها زیاد می باشند، اما از مرغوبترین آنها می توان به گازR22  و گازR410  اشاره نمود.

 

 

گاز R22 یا (فرئون (Freon)(هیدرو کلوروفلوئورو متان : (HCFC)

 در گذشته بیشترین حجم گاز مبرد برای خنک کنندگی را شامل می شدو در سرتاسر جهان از آن استفاده می کردند. اما به دلیل نشت های متعدد وانتشار آن در جو زمین که باعث حالت گلخانه ای و تخریب لایه اوزون می شود ، از سال 2012 استفاده از آن ممنوع شد تا کمکی باشد برای ترمیم لایه اوزن وکم شدن حالت گلخانه ای زمین.  اگر این روند ادامه پیدا کند گرم شدن زمین با حالت کندتری به پیش خواهد رفت. دستور توقف آن لازم الاجرا بوده وباید تا سال 2020 دیگر هیچ شرکت وارگانی از آن استفاده نکند. هرچند هم اینک در بیشتر کشورهای جهان سوم تولید و از آن برای خنک کنندگی استفاده می شود.

گاز  R410 یا همان پیورون (Puron) (HFC) :

به گفته کارشناسان شیمی ،گاز R410 خطری برای لایه اوزون ندارد به دلیل اینکه یک گاز هیدرو کلوروفلوئورو کربن می باشد .مجوز استفاده ازاین گاز (R410) یا پیورون در سیستم های تهویه مطبوع خانگی به تازگی صادر شده است و از نظر تکنسین های شیمی بسیار قابل اعتماد و کارآمد می باشد .

در حقیقت گاز R22 نسبت به R410 یا پیورون تراکم پذیری بالاتری دارد، پس به همین دلیل سرمایش بالاتری را ارائه می دهد. اما به دلیل آسیب رساندن به محیط زیست وحالت گلخانه ای که ایجاد می کند و همچنین  شکستن مولکول های  O3( یکی از آلوتروپهای اکسیژن است به فرمول O3 که گازی با اکسیدکنندگی بسیار بالاست) قابل استفاده نمی باشد .

باید بدانیم که همه کولر گازی هایی که از گاز R410 استفاده می کنند نسبت به گاز R22 از کندانسور بزرگتری برخوردار می باشند ، به همین دلیل گرمای حاصله خود را بهتر و بیشتر و سریعتر به اتمسفر زمین انتقال می دهند. به دلیل اینکه گاز R410  هنگام ورود به کمپرسورها از انقباض بیشتری نسبت به دیگر گازها برخوردار است و کمپرسور مبرد با نیروی کمتری گاز R410 را متراکم می کند. در نتیجه کولر گازی هایی  که از گاز R410 برخوردار هستند نسبت به کولر گازی هایی  که از گاز R22 استفاده می نمایند، برق کمتری مصرف می کند و در بلند مدت در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

برای هر کاری اول اطلاعاتی نسبی از نوع خرید را از منایع معتبر تهیه نماییم و بعد اقدام به خرید کنیم.

دلایل ومزیت های گاز R410 نسبت به گاز R22 عبارتند است از :

گاز R410 نسبت به گاز R22 ، در جذب و آزاد کردن گرما بهتر عمل می کند . یعنی در کمترین زمان ممکن این رد وبدل گرمایی را انجام می دهد.

کمپرسور به کار رفته برای گاز R410 خنک تر از گاز R22 کار می کند . نسبت گرمایی آن کمتر است.

ریسک خراب شدن کمپرسور گاز R410 نسبت به گاز R22 به دلیلOver Heat  بودن کمتر می باشد . چون از یک طرف دیرتر گرم می شود واز طرف دیگر زودتر خنک می شود. به این دلیل احتمال خراب شدن آن کاهش می یابد.

روغن سنتیتک حلالیت R410 بیشتر است ، اما در روغن ماینرال نسبت حلالیت R22 کمتر می باشد . به همین دلیل سیستم R410 از خوردگی و ساییدگی کمتری نسبت به R22 برخوردار است. به روشی دیگر باید اذعان نمود که اصطکاک در کندانسور R410 کمتر است. پس دیرتر خراب می شود.

 گاز R410 نسبت به گاز R22 شارژ بیشتری را در خود نگه می دارد وچون احتمال نشت آن به سبب خورندگی کمتر است ،به همین دلیل هم شارژر گازی بیشتری را در خود نگه می دارد.

گاز R410 نقطه جوش پایین تری نسبت به R22 دارد . به عبارتی نقطه جوش گاز R410 ، 51درجه  و نقطه جوش گاز R22،تقریبا 40 درجه  می باشد . وهمین باعث می شود موتور کندانسور کمتر به کار بیفتد وتبادل حرارت با محیط هم بیشتر انجام شود.

از لحاظ پتانسیل انرژی کل سیستم گاز R410نسبت به گاز R22 ، آنتالپی بالاتری دارد (در ترمودینامیک، آنتالپی به معنای انرژی کل سیستم است. این عدد نشان دهنده کمیتی مقداری است که انرژی حرارتی کل یک سیستم را نشان می‌دهد). پس استفاده از گاز R410 باعث می شود عمر قطعات افزایش یابد . واین در بلند مدت یعنی پس انداز برای آینده یا خرید وسایل دیگر.که مقرون به صرفه بودن ان را ثابت می کند.

واینکه استفاده از گاز R410 باعث می شود دستگاه های مبرد استفاده کننده از آن سرمای بیشتر و ماندگاری بالاتری داشته باشند . ودر هر دوحالت به نفع مصرف کننده است که این نوع وسایل وگاز مورد استفاده را تهیه نمایند.اگر در کمپرسور از گاز R410 استفاده شده باشد ، قدرت سرمادهی بیشتر خواهد شد . زیرا این کمپرسور فشار بیشتری را نسبت به کمپرسوری که حاوی گاز R22 است ، انتقال می دهد . پس راز این گاز (R410)یعنی زندگی بهتربا پس اندازی ملموس تر وآینده ای خوب از اطمینان خرید.

از آنجایی که گاز R410 با فشار بالاتر از R-22 عمل می کند، بنابراین کمپرسورهایی جدید برای مقاومت در برابر فشارهای بیشتر ساخته می شوند و احتمال ترک خوردگی را کاهش می دهند.و این یعنی نوع انتخاب می تواند مشکلات کمتری را نسبت به تعمیر ویا تعویض قطعه به ما تحمیل نماید.

با توجه به تفاوت های ذکر شده در بالا  متوجه خواهید شد که گاز R410 مزایای بهتر و موثرترو بدون تخریبی نسبت به R22 دارد و به مرور زمان استفاده از گازR22   منسوخ شده است و استفاده از گاز R410 رواج پیدا کرده است. هرچند در سال 2020 باید تمام کشورها مقید به استفاده از گاز R410 باشند. و به یک استاندارد برای سیستم های تهویه مطبوع مسکونی تبدیل شود.

با توجه به اینکه رایج ترین نوع کمپرسور در کولرگازی ها کمپرسور روتاری می باشد ، برای مصرف انرژی کمتر می توان از کمپرسورهایی که دارای کیت اینورتر می باشند استفاده نمود . گاز R410  کارایی و عملکرد بهتری دارد و بسیار مقرون به صرفه می باشد . در بازار به دلیل ممنوعیت استفاده از گاز R22 متاسفانه فروشندگان به منظور فروش محصولات خود ، با استفاده از تبلیغات دروغین در رابطه با گاز R22 قصد دارند شما را فریب دهند . و در این رابطه اطلاعات غلط به مشتریان می دهند و انها را برای خرید وسایلی که از گاز R22 استفاده می نمایند، ترغیب می کنند. بهتر است به خودتان اطمینان دهید که در حال حاضر ، بهتر از گاز R410 برای دستگاه های خنک کننده وجود ندارد. بنابراین هنگام خرید کولر گازی به خصوص خریدهای اینترنتی از وبسایت هایی خرید کنید که ضمن ارائه کولر های گارانتی اصلی امکان انتخاب و فیلتر کردن کولرها بر اساس گاز مورد استفاده را فراهم کرده باشد. به طور مثال وبسایت ریواس ضمن ارائه کولر گازیی های با گارانتی اصلی و قیمت رقابتی این ویژگی را در وبسایت خود لحاظ کرده است.

 

دیدگاه های ثبت شده

Rebaz 24
۱۳۹۸/۷/۲۱

امید است مورد استفاده بوده باشد..

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.