برای آگاهی از قیمت ها تماس بگیرید: 09902626291
لوگو

راهنمای خرید یخچال در سال 1398

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۸/۶/۴ دوشنبه

یخچال ها امروزه جزء اولویت های هر آشپزخانه ای می باشد.و هر انسانی دوست دارد زیباترین وبه روزترین یخچال را تهیه نماید.اما لازم است پیش از تهیه یخچال نکاتی را مد نظر قرار دهیم.

پیش از همه فریب اسم وبرند کالا را نخورید. یک اسم بزرگ لزوما همه کالاهایش بی نقص نیستند. اول از همه تحقیق کنید که آن شرکت در این زمینه مهارت بیشتری نسبت به رقبا دارد یا خیر.

 

یخچال را برای چه کسی می خواهیم؟

اگر یخچال را برای افراد مسن تهیه می کنید، بیشترآنها احتیاجی به یخچالهای هوشمند و فول آپشن ندارند. چراکه برای آنها اصل سرما ونگهداری غذا و میوه مهم است .پس اگر یخچال هوشمند هم داشته باشند به جای مفید بودن شاید ایجاد دردسر نماید.

 

یخچال را برای خودتان می خواهید؟

بسیار پیش آمده که یک خانواده بعد از مشاجره های طولانی روی یک محصول به توافق رسیده اند. یخچال به هر طریقی تحویل داده شده است. ودر آخر می بینیم که به علت اوپن نبودن آشپزخانه ودرب کوچک آن ، نتوانسته اند یخچال را به آشپزخانه ببرند. پس اندازه یخچال و کابینت برای خرید یک محصول بسیار ضروری است.

یخچال بزرگ و هوشمند وآنچنانی ،درست است عالی هستند. اما نه برای هر خانه وآشپزخانه ای. تصور داشته باشیدیک یخچال 38 فوتی درآشپزخانه 9متری چطوری خودنمایی می کند؟ایا این ظایع شدن نیست؟

در انتخاب وسایل ضروری باید چشم وهم چشمی را کنار بگذاریم ومثلا در انتخاب یخچال به محیط خانه ،اندازه آشپزخانه ،تعداد افراد خانواده ،اندازه یخچال ،برآورد هزینه ،میزان درآمد برای اقساط ونیاز خود از یک یخچال ،توجه داشته باشیم.

حال که برای خرید تصمیم درست را گرفته ایم،شاید این مقاله هم بتواند مفید باشد.

 

یخچال فریزرهای تکی

این نوع از یخچال ها به دو دسته تقسیم می شوند.

1 – یخچال فریزری که فریزر در بالا و یخچال در پایین قرار دارد.که معمولا برای هردو قسمت دیدی مستقیم وجود دارد. بسته به شرکت ها ، در اندازه های مختلف ساخته می شوند.

مزایا

 • جزو ارزان‌ترین نوع یخچال ها برای خرید
 • گستردگی انتخاب براساس برندها و مدل‌ها

معایب

 • کمی از لحاظ خم شدن های مکرر چالش برانگیز است.
 • فضای کم تر نسبت به یخچال های ساید

2 – یخچال فریزری که فریزر آن در قسمت پایین قرار دارد و قسمت یخچال در بالا.این نوع یخچال هم در ابعاد و ظرفیت های متنوعی از طرف شرکت ها ساخته می شود.

مزایا

 • طراحی عاقلانه و منطقی یخچال (همترزا دید چشمان شماست.ببینید وبردارید)
 • بخش فریزر به‌صورت کشویی طراحی می‌شود.
 • دارای تنوع در مدل وبرند است.

معایب

 • نسبت به مدل هایی که فریزر آن در بالاست ، گران‌تر هستند.
 • هزینه استفاده از این یخچال ها گران‌تر از یخچال های فریزر بالا است.
 • در بخش سرد کردن بخصوص فریزر ،ممکن است کمی کندتر از یخچال های فریزر بالا باشد.

ساید بای ساید

امروزه این نوع از یخچال ها ،جزء خوش فروش ترین ها هستند.که می تواند هر نوع نیازی را برای خانواده ها جوابگو باشد.بسته به شرکت های سازنده در انواع شکل ،ظرفیت ورنگ ساخته می شوند.

به دلیل آسان کاری انجام شده در تولید آنها بیشتر خانواده ها ترجیح می دهند آنها را تهیه نمایند.

یادآوری می شود این نوع از یخچال ها هم مثل بقیه یخچال ها دارای مزایا و معایب هستند.که لازم است تحقیق لازم در این مورد هم به عمل آید.

مزایا

 • آپشن های ویژه برای آب سردکردن و یخ سازی ویژه
 • شمایلی شیک برای اشپزخانه
 • در بیشتر آنها ظرفیت ذخیره سازی خوب
 • سهل کاری برای افراد ویلچری

معایب 

 • نوع ابسردکن ویخساز می تواند حجم زیادی از فضای داخلی یخچال را بگیرد.
 • در بیشتر آنها فضا باریک است. پس سعی کنید سایدبای سایدی بگیرید که فضای بیشتری داشته باشد.
 • مواظب اندازه فیزیکی بزرگ آن باشید. شاید در هر جایی نتوانید از آن استفاده کنید.
 • در بعضی از آنها مشاهده شده دمای بالا و پایین یخچال ناهماهنگ است.

یخچال درب فرانسوی

در این مدل ،یخچالی دو درب در بالا و فریزری یک درب در پایین قرار دارد.

این نوع یخچال هم مثل دیگر یخچال ها دارای مزایا ومعایب مربوط به خودش می باشد.

مزایا

 • آپشن ها متنوع برای یخ‌ساز و آب‌سردکن
 • ذخیره‌سازی خوب
 • یخچال و فریزر با پهنای بسیارمناسب برای انواع خوراکی‌های با اندازه بزرگ

معایب

 • یخ‌ساز، آب‌سردکن و دستگاه تصفیه یخچال فضای زیادی را از یخچال و فریزر اشغال  می کند.
 • اندازه فیزیکی بزرگ برای هر آشپزخانه ای مناسب نیست.
 • از لحاظ مالی کمی گرانتر است.

یخچال فریزر دوقلو (یخچال و فریزر جدا از هم)

مزایا

 • یخچال و فریزر دوقلو را می‌توان درفضاهایی جداگانه قرار داد.
 • حجم ذخیره سازی خوبی دارد.

معایب

 • فضای فیزیکی نسبتاً زیادی را در اشپزخانه اشغال می کنند.

بحث دوم بحث جنس و نوع ترکیب رنگ می باشد.

 

استیل ضدزنگ

بهترین یخچال ها از استیل ضد زنگ (400 به بالا) ساخته می شوند.این نوع از یخچالها حالتی شیک و دلپذیر به آشپزخانه شما می دهند.، اما متاسفانه حالت اثر انگشت روی آنه باقی می ماند که خوشایند نیست..البته مدل های مات یا ضد لک آنها که اثر انگشت را محو می کند،گرانتر هستندوباید هزینه بیشتری بپردازید.

درب یخچال ها کمی انحنا دارند.اما درب یخچال های استیل کاملا صاف است.همچنین به دلیل نوع استیل استفاده شده در آن ،اکثر این نوع یخچال ها حالت مغناطیسی ندارند.

مواظب باشید که برخی از برندها بجای استیل از نوعی ترکیب رنگ استفاده می کنند وحالتی مانند استیل را تداعی می نمایند.که البته در برابر خش وضزبه به شدت حساس بوده وترَک بر می دارد.

 سفید کلاسیک

 این رنگ تا پیش از رنگ استیل ،بیشترین حجم تولید را به خود اختصاص داده بود.هرچند هم اینک نیز به دلیل تمیزکاری ساده نسبت به استیل وقیمت پایین تروصرفه جویی در هزینه ها گزینه‌هایی هستند که باعث می‌شود شما بخواهید یخچال سفید بخرید.

 

طرح دار با رنگ‌های متنوع

یخچال های طرح دار با رنگ‌های متنوع که روز به روز محبوبیت بیشتری در بین طبقات مردم پیدا می‌کنند . ترکیب جالب وبی‌نظیری را در هماهنگی با دکوراسیون آشپزخانه ایجاد می‌کنند؛ اما به یاد داشته باشید کهخرید این نوع یخچال، یک سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت برای منزل شما است چراکه وقتی بخواهید دکوراسیون و رنگ‌بندی آشپزخانه خود را عوض کنید ممکن است رنگ یخچال با رنگ‌بندی جدید ترکیب خوشایندی نداشته باشد.وشما مجبور به تعویض یخچال بشوید.که هزینه زیادی را از شما طلب می کند.

سیاه

در سالیان دور این رنگ ارزش خاص خود را داشت .اما به مرور از این رنگ کاسته شد.اما حالا به لطف فناوری های ترکیبی لوازم خانگی سیاه در حال بازگشت هستند. طبق آخرین برآوردها ،چندین تولیدکننده هم در حال تولید یخچال های مشکی، زغالی و تیره هستند. این نوع یخچال سیاه یک جایگزین مدرن وامروزی  برای یخچال های سفید اما با ویژگی ضد لک و اثرانگشت هستند. پس به یاد هم داشته باشید که وسایل سیاه‌رنگ ممکن است آشپزخانه شما را تیره‌تر و کوچک‌تر نشان دهند.و این شاید با روحیات خیلی ها جور درنیاید.

 

هزینه استفاده از یخچال

در خرید یک یخچال حتما به برچسب انرژی آن توجه داشته باشید. این نوع از دستگاه ها در درازمدت اهمیت نوع مصرف انرژی خود را نشان داده و تاثیری به سزا در رقم برق مصرفی ایفا می کنند.پس اگر علاوه بر کارکرد یخچال به مصرف انرژی اهمیت می دهید،حتما این گزینه را مد نظر داشته باشید.

به چه ویژگیهایی در یخچال نیاز دارید؟

 

یخ‌ساز و آب‌سردکن

داشتن آب‌سردکن و یخ‌ساز در درب یخچال باعث صرفه‌جویی در انرژی و جلوگیری از اتلاف سرمای داخلی می‌شود؛ چراکه مجبور نیستید مداوم درب های  یخچال را برای نوشیدن یا برداشت آب سرد باز و بسته کنید.

بعضی  از آب‌سردکن‌ها و یخ‌سازهای یخچال ها نیاز به اتصال به شیراصلی آب دارند؛ بنابراین باید هزینه اضافی برای لوله‌کشی این نوع از مدل ها در نظر داشته باشید.

برخی از یخچال ها به‌جای لوله کشی اب اصلی، در قسمت داخلی درب های خود مخزن آب دارند. هرچند که برای این مدل‌ها دیگر نیاز به لوله کشی نیست اما همین مخزن تقریباً ۳۰% از فضای فریزر را اشغال می‌کند. و در بعضی موارد با کمبود جا مواجه می شوید.

برخی از یخچال ها نیز برای جلوگیری از بدطعم شدن آب و رشد باکتری ها نیاز به تعویض فیلتر تصفیه آب دارند که باید به‌صورت دوره‌ای (حداکثر هر شش ماه یک‌بار) تعویض شوند.که این مورد هم احتیاج به بودجه مالی دارد.

 

درب یخچال

یخچالی بخرید که دستگیره‌های آن خیلی بالا یا خیلی پایین نباشند .که در درازمدت برای خودتان یا بچه ها مشکل ساز می شود.در نظر بگیرید که درب یخچال باید به حالت عادی و ملایم باز وبسته شوند.البته تا یخچال به برق وصل نشود وحالت کیپ بودن به خود نگیرد از این موضوع آگاه نخواهید شد.

کنترل‌های دما

به دنبال یخچال هایی باشید که دوکنترل درجه دمایی جداگانه داشته باشند.یعنی برای هردوقسمت یخچال و فریزر کنترل دمایی جداگانه در نظر گرفته باشند.یعنی هر قسمت را جداگانه تنظیم نمایید.

بعضی از یخچال ها حالتی دارند به اسم پیش خنک سازی.یعنی برای مواقعی که درب یخچال بیشتر از حد معمول باز وبسته میشود ،یخچال بسته به تعریفی که برای آن شده است ،شروع به خنک سازی  می کند تا برای این مواقع جبران سرما را در نظر بگیرد.

یخزدایی در یخچال ها بسته به شرایط ونوع دستگاه ها شیوه های متفاوتی دارد..

اگر درب یخچال برای مدت زیاد به هر دلیلی بازبماند ،بعضی از آنها بوق هشدار پخش می کنند تا از این طریق فرد را نسبت به این موضوع آگاه سازند.

 

چگونگی انجام تنظیمات کنترل دمای یخچال

با استفاده از دفترچه راهنما دمای یخچال را مطابق شرایط ونظر خود تنظیم نمایید.

با وجود داشتن دماسنج داخلی در یخچال ،از دماسنج برای اندازه‌گیری دمای داخل استفاده نمایید (تابستان و زمستان)

دمای یخچال را  می توان  تا درجه متناسب با شرایط خود و دمای فریزر را تا ۱۸- درجه تنظیم نمایید.

مواظب مناطق سرد و گرم در داخل یخچال باشید.چراکه در صورت تنظیم نبودن یخچال ،کارایی لازم را نخواهد داشت.

 

نور پردازی

امروزه برندهای یخچال سازی از نور LED  به جای تک لامپ استفاده می کنند.وبه لطف این کار دیگر هیچ گوشه ای از یخچال تاریک نمی ماند.

جامیوه ای و سبزیجات کشوی (Crisper)

 جای میوه ای خوب و جادار خیال شما را از بابت نگهداری پاکت های پلاستیکی میوه ها وسبزی ها راحت می کند.جامیوه ای خوب میوه ها وسبزی ها را تازه نگه می دارد وبه علاوه تمیزکاری آن هم آسان است.کسانی که مصرف میوه وسبزی زیادی دارند باید یخچالی انتخاب نمایند که جامیوه آن عرضی کمتر از 45 سانت نداشته باشد.چراکه در غیر این صورت برای سبزی هایی مثل کاهو وکرفس جا نخواهید داشت.     

طبقات

  برای زنان خانه دار تعداد طبقات ونوع آنها از اهمیت خاصی برخوردار است.طبقات یخچال باید به‌سادگی برای تمیز کردن و یا تنظیم محل قرارگیری، قابل جابه‌جا کردن باشند. داشتن طبقات چندقسمتی یا بخش‌بندی شده می‌تواند برای قرار دادن ظروف مختلف غذا و نوشیدنی ها مناسب باشد.

جنس طبقات را معمولا از پلاستیک یا شیشه نشکن می سازند. بعضی از طبقات دارای لبه‌های بلند یا حالت نگه دارنده و یا دیگر ویژگی‌های منحصربه‌فرد برای سهولت استفاده است. برای مثال اگر دست شما به‌به بطری شیر بخورد ،بطری واژگون نمی شود ویا اگر شیر بریزد، طبقات لبه‌دار مانع از ریختن شیر در دیگر قسمت‌های یخچال می‌شود.

محفظه لبنیات

این محفظه کمی گرم‌تر از سایر قسمت های یخچال برای نگهداری کره و پنیر است.

همچنین برخی از یخچال ها دارای یک محفظه قفل‌دار برای دور از دسترس نگه داشتن داروها از کودکان می باشند و می تواند عالی باشد.

 

محفظه نگه داری گوشت (Chiller)

این محفظه با دمایی نزدیک به صفر درجه، گوشت، مرغ و ماهی (تازه یا پخته‌شده) را در یک دمای مطمئن برای مدت طولانی‌تری تازه نگه می‌دارد. اگر برای این محفظه کنترل دمایی جداگانه وجود داشته باشد بهتر است.

سروصدا

صدای یخچال ها معمولاً در محدوده ۳۵ دسی‌بل (dBA) است و در این محدوده عملکرد نرمالی دارند .حالتی شبیه مثل یک صحبت زمزمه وار است. اما، یخچال ها می‌توانند صداهای مختلف و عجیب وغریبی را به دلایل مختلف مثل  شروع به کار کمپرسور، یخ‌زدایی اتوماتیک، عملکرد فن‌های الکتریکی و یا منقبض و منبسط شدن بدنه به دلیل تغییرات دمایی ایجاد نمایند که این یک مسئله طبیعی است. وبعداز مدتی به حالت اولیه خود باز می گردد.

 

موتورهای اینورتری

به لطف این نوع موتور کیفیت وکارایی یخچال ها به مراتب بهتر شده است وبرای درازمدت هم می تواند مفید باشد.پس حتما و تا جایی که امکان دار یخچالی با موتور اینورتر دار بخرید.

 

دیدگاه های ثبت شده

Rebaz 24
۱۳۹۸/۷/۲۱

امید است مقبول بوده باشد وکمکی در انتخاب شایسته شما...

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.