برای آگاهی از قیمت ها تماس بگیرید: 09902626291
لوگو

سونی پروسسور ایکس وان (Sony Processor X1)

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۸/۷/۲۱ یکشنبه

 

سونی پروسسور ایکس وان

سونی نیز مانند دیگر برند های بزرگ همیشه جوانب کار را می سنجد و آینده نگری لازم را در حوزه محصولات خود دارد. سونی در سال 2018 اولین مجموعه از تلویزیون های خود را بیرون داد که مجهز به پروسسور ایکس وان بودند. این پروسسور جدید به نسبت نسل های قبلی خود دارای انعطاف پذیری های بسیار بیشتری می باشد.

 Sony 4K x1 نوعی پردازنده تصویر می باشد که در مدل های تلویزیون Sony`s Bravia XBR 4K عملکرد دارد. سونی نسخه جدید تری از این پروسسور را توسعه داده و آن را 4K HDR Processor X1 Extreme نامگذاری کرده است.

این نوع پروسسور کوچک است و در داخل تلویزیون های هوشمند و مدل های Sony Bravia جای داده شده است. این پروسسور کیفیت همه تصاویر فول ایچ دی و ویدیو ها را به 4K UHD ارتقا می دهد و کاربرد اصلی آن در خلال بازپخش یک ویدیوی HDR می باشد که در این حالت رنگ هایی در یک گستره 16 میلیونی موجود خواهد بود و بنابراین این پروسسور می تواند تصویر را پردازش کند و عمق رنگ ها را به طور واضح نشان دهد. از آنجا که این پروسسور قابلیت پردازش تصویر را دارد، سونی با پشتیبانی از نرخ فریم سریعتر، این پروسسور ها را بسیار کارآمد کرده است.

Sony Processor X1

4K HDR Processor X1 با بهبود کیفیت HDR مبتنی بر شی و فناوری Bit Mapping 4K HDR، عمق، بافت و رنگ هایی طبیعی را فراهم می آورد. با استفاده از این پروسسور رنگ هایی خالص و با شفافیت بالا را تجربه خواهید کرد و به صورت جالبی تصاویر واقعی به نظر می رسند.

با استفاده از این پروسسور همه چیز را نزدیک به واقعیت خواهید دید. در این حالت شما طرح ها و حد فاصل های روی کوه ها، بافت های مخفی روی گل ها، اعماق ابر ها و حیات وحش را بسیار طبیعی خواهید دید و تصاویری لذت بخش را بر روی مانیتور تجربه خواهید کرد.

ویژگی های سونی پروسسور ایکس وان

این پروسسور با بهبود کیفیت HDR مبتنی بر شی به تحلیل رنگ در اشیای روی صفحه می پردازد و کنتراست را تنظیم می کند. در اکثر تلویزیون ها کنتراست تنها در یک گسنره سیاه و سفید قابل تنظیم می باشد ولی در تلویزیون های مجهز به این پروسسور چنین نیست. از آنجا که با استفاده از این پروسسور اشیا به صورت جداگانه بهبود کیفیت پیدا می کنند، این تلویزیون ها همان طور که گفته شد می توانند عمق و بافت عالی تری را فراهم آورند و تصاویری بسیار واقعی را ایجاد کنند.

با استفاده از این پروسسور ها جهت ایجاد تصاویر با کیفیت بالاتر، باندینگ کمتری روی می دهد. هزاران تون، سایه و درجه بندی نور در یک تصویر غروب آفتاب وجود دارد که با استفاده از این ابزار، نشان دادن همه این ویژگی ها امکان پذیر خواهد بود. در این حالت، تصاویری طبیعی و هموار ایجاد می شوند و نیازی به باندینگ که معمولا در تلویزیون های دیگر اتفاق می افتد، نخواهد بود.

این پروسسور از دو پایگاه داده استفاده می کند. یکی از این پایگاه های داده برای تمیز کردن تصویر و کاهش سر و صدا و آشفتگی روی صفحه مورد استفاده قرار می گیرد. پایگاه داده دیگر نیز برای ارتقای وضوح و بهبود شفافیت مورد استفاده قرار می گیرد. این دو پایگاه داده قدرتمند با همدیگر کار می کنند و به شیوه ای متحرک و آنی کیفیت هر پیکسل را بهبود می بخشند. هر پایگاه داده دارای ده ها هزار مرجع می باشد که حاصل دهه ها سال  تجربه سونی در این زمینه می باشد.

وقتی که از پردازنده های معمولی استفاده می شود، کاهش سر و صدا می تواند تاثیری منفی بر روی جزئیات کلی بگذارد. سیستمی که تنها یک پایگاه داده دارد، قطعا در تمایز صدا و جزئیات مشکلاتی خواهد داشت. اما x1 Extreme با استفاده از این پایگاه داده دوتایی می تواند به طور موثری سر و صدا را از میان بردارد و در عین حال جزئیات را نیز به خوبی نشان دهد.

این پروسسور قبلا تنها در تلویزیون سونی مدلA9G  موجود بود اما اکنون این فناوری رواج یافته و در بسیاری از مدل ها موجود می باشد. آنچه که تمایز ایجاد می کند در واقع همان پردازش تصویر و ویدیو ها می باشد و سونی نیز در این زمینه بسیار توانمند است و تجربه انتقال تصویر واقعی از طبیعت به صفحه تلویزیون را دارد. سونی با این خلاقیت خود و استفاده از این پروسسور های مدرن، پردازش محتوا را بهبود می بخشد و آن را تاثیرگذار می کند. سونی قصد دارد که در آینده از این پراسسور در اکثر تلویزیون ها استفاده کند.  البته قطعا نمی توان آن را در هر گونه تلویزیونی و با هر مدلی جای داد اما استفاده از آن در اکثر مدل ها ممکن خواهد بود. در حال حاضر تلویزیون های مجهز به این فناوری در دسترس همگان نیستند اما قطعا در آینده افراد بیشتری به این فناوری دسترسی خواهند داشت.

4K HDR Processor X1

آنچه این پروسسور را متمایز می سازد

  1.  صد ها شی خاص جداگانه در تصویر شناسایی می شوند و وضوح آنها به صورت فردی تقویت می شود که این تصاویر را دقیق و مناسب می کند.  
  2. از آنجا که اشیا به صورت فردی کیفیتشان بهبود پیدا می کند، این نوع تلویزیون ها می توانند عمق و زمینه عالی تری فراهم آورند و تصاویر انها طبیعی تر باشد. در واقع تلویزیون های دارای این پروسسور رنگ کنتراست بسیار واقعی تری به نسبت دیگر تلویزیون ها دارند. این ویژگی بسیار مهم است و نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.
  3. باندینگ کمتر برای ایجاد تصاویر بهتر و هموار تر از دیگر ویژگی های متمایز کننده آن است که این باندینگ در تلویزیون های دیگر بسیار بیشتر از این نوع می باشد.
  4. با استفاده از قابلیت پایگاه داده دوگانه می توان جزئیات بیشتری را مشاهده کرد که بهبود کیفیت و کاهش سر و صدا در این میان بسیار واضح می باشند.
  5. این پروسسور ها قدرت تقویت هر عکسی را دارند. دانش حاصل از فیلم ها و برنامه های پر مخاطب، سونی را در این مسیر کمک کرده است. الگو ها در هر صحنه ای توسط پایگاه های داده منحصر به فرد تحلیل و تقویت می شوند و دقیق ترین رنگ، اشباع و شفافیت در این میان فراهم می آید.
  6. میلیون ها OLED به طور فردی کنترل می شوند. پیکسل های OLED را می توان به طور فردی فعال کرد تا تصاویری بسیار شبیه واقعیت فراهم آید. از آنجا که شفافیت هر پیکسل به طور مستقل بالا برده می شود، جزئیات بسیار دقیق تری را در این میان شاهد خواهید بود.
  7. گستره ای طبیعی تر و وسیع تر از رنگ ها فراهم خواهد آمد.
  8. رنگ ها و تصاویر قشنگ را نه تنها در مرکز بلکه در گوشه و کنار صفحه نیز مشاهده خواهیم کرد که در اینجا طرح نوری اورجینال سونی به کنترل نور از پس زمینه می پردازد.
  9. فراهم آمدن گستره کاملی از تیرگی و نور که هر منبعی را با کیفیت تر و شفاف تر نشان می دهد.
  10. حرکت سریعتر صحنه ها به همراه شفافیت و وضوح بیشتر را فراهم می آورد. ورزش ها و صحنه های سریع در برخی از تلویزیون ها تار به نظر می رسند اما در تلویزیون های مجهز به این پروسسور همه چیز واضح و شفاف است زیرا هر جزء به صورت فردی کنترل می شود و این کار ادامه پیدا می کند. در موقع نیاز شفافیت تقویت می شود و در نتیجه بیننده چیزی را از دست نخواهد داد و همه صحنه ها را رویت خواهد کرد.

تلویزیون سونی 4k

کلام آخر

در جهان امروز که عصر فناوری و انفجار اطلاعات است، قطعا باید در انتخاب محصولات دقت کرد. بسیاری از محصولات موجود در بازار که به نوعی در آنها آینده نگری صورت نگرفته است، در مدت زمانی کوتاه به فراموشی سپرده می شوند و افراد را با هزینه اضافی خرید محصولات جدید مواجه می کنند. سونی پراسسور ایکس وان نوعی فناوری است که متعلق به آینده است و سونی قصد دارد در آینده تا آنجا که امکان دارد تلویزیون ها را به این فناوری مجهز کند، پس تهیه این فناوری را می توان نوعی سرمایه گذاری برای آینده دانست. علاوه بر این، کیفیت و زیبایی حاصل از این فناوری نیز در حال حاضر به زندگی طراوت و صفای بیشتری می بخشد و می توان شاهد زیباترین و طبیعی ترین تصاویر بر روی صفحات تلویزیون در محیط خانه و در کنار خانواده و عزیزان بود.

 

دیدگاه های ثبت شده

محمد رسول پور
۱۳۹۸/۷/۲۲

یگی از دلایل موفقیت و سرعت تلویزیون های سونی همین پردازنده عالی هست واقعا نسبت به سامسونگ و ال جی یه سر و گردن بالاتره

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.