برای آگاهی از قیمت ها تماس بگیرید: 09902626291
لوگو

دالبی دیجیتال پلاس (Dolby Digital Plus)

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۸/۱۲/۱۲ دوشنبه

دالبی دیجیتال پلاس (Dolby Digital Plus)

دالبی دیجیتال پلاس

دالبی دیجیتال پلاس یک فناوری صوتی محیطی پیشرفته است که تجربه صوتی دالبی را در میان سینما های خانگی، گوشی های هوشمند، سیستم های عملکردی و مرورگر ها ممکن می سازد. با استفاده از این فناوری صوتی می توانید از نوعی صدای محیطی با کیفیت و سرزنده لذت ببرید. خواه شما به تماشای فیلم سینمایی، برنامه های تلویزیونی، ویدیو های آنلاین و یا کنسرت ها بپردازید، دالبی دیجیتال پلاس همیشه کیفیت صدایی با ثبات را برای شما تضمین می کند.  

دالبی دیجیتال پلاس با نام Enhanced AC-3 نیز شناخته شده است و یک طرح فشرده سازی صوتی دیجیتال می باشد که توسط لابراتور های دالبی برای حمل و انبارش صدای دیجیتال چند منظوره توسعه یافته است. این فناوری جانشین دالبی دیجیتال (AC-3) می باشد و به نسبت فناوری قبلی بهبود های زیادی یافته است که از آن جمله می توان پشتیبانی از گستره وسیعتری از داده ها، شمار کانال افزایش یافته، پشتیبانی چند برنامه ای و ابزار ها و الگوریتم های اضافی برای ارائه داده های فشرده و محصولاتی با اعمال متقابل را نام برد. در حالی که دالبی دیجیتال تا پنج کانال صوتی پهنای باند کامل را در بیشترین سرعت بیت خود پشتیبانی می کرد، این فناوری جدید تا 15 کانال صوتی را در ماکسیمم سرعت بیت خود پشتیبانی می کند.

نوع این فناوری

دالبی دیجیتال پلاس یک فناوری صوتی بر اساس دالبی دیجیتال 5.1 می باشد که استاندارد مورد پذیرش برای سینما، پخش برنامه و سینما های خانگی می باشد. این فناوری بخشی از اکوسیستم کاملی است که شامل ایجاد محتوا، توزیع برنامه، ساخت دستگاه و تجربه مشتری می باشد.

این فناوری چگونه کار می کند؟

دالبی دیجیتال پلاس بر اساس دو مدل روان-صوتی و ادراک صوت کار می کند و صدایی با کیفیت HD و آنی را برای پخش برنامه فراهم می آورد. این فناوری به دانلود محتوا با استفاده از تعدادی از پیشرفته ترین الگوریتم ها می پردازد. دالبی دیجیتال پلاس ذخیره و انتقال صوت دیجیتال با کیفیت را برای ایجاد بهترین کیفیت صدای ممکن بر روی دستگاه های مختلف امکان پذیر می سازد.

جزئیات فنی

دالبی دیجیتال پلاس دارای امکانات زیر می باشد:

سرعت بیت کدگذاری شده 0.032 تا 6.144 مگابیت بر ثانیه

کانال های صوتی 1.0 تا 15.1 (یعنی دامنه کانال های 1 تا 15 و کانال جلوه ها با فرکانس پایین)

تعداد برنامه های صوتی برای هر جریان بیت برابر با 8 می باشد.

نرخ نمونه 32، 44.1 یا 48 بر حسب kHz می باشد.


یکی از موارد مهم در خرید لوازم خانگی از بانه به خصوص تلویزیون، اطمینان از اصل بودن و استفاده از آخرین تکنولوژی های مخصوص آن مثل دیجیتال دالبی پلاس می باشد. فروشگاه اینترنتی ریواس مفختر است با ارائه محصولات اصلی و توضیحات محصولی کامل، این اطمینان خاطر را در مشتریان عزیز ایجاد کند و لذت یک خرید مطمئن و عالی از بانه را برای شما فراهم نماید.


ساختار

سرویس دالبی دیجیتال پلاس شامل یک یا تعداد بیشتری از جریان های فرعی (substream) می باشد. سه نوع از این جریان های فرعی موجود هستند که مستقل، Legacy و وابسته نامیده می شوند.

همه جریان های DD+ باید حداقل شامل یک جریان فرعی مستقل یا Legacy باشند که محتوی اولین کانال های 5.1 برای برنامه صوتی اولیه می باشد. جریان های فرعی مستقل اضافی ممکن است برای برنامه های صوتی ثانویه مانند تراک های صوتی زبان خارجه مورد استفاده قرار بگیرد. جریان های فرعی وابسته ممکن است برای برنامه هایی فراهم شود که کانال های soundstage اضافی فراسوی 5.1 دارند.

در هر جریان فرعی، شرایط برای کدگذاری 5 کانال پهنای باند کامل فراهم شده است که از جمله آنها می توان کانالی با فرکانس پایین و یک کانال اتصال را نام برد. کانال اتصال برای اطلاعاتی با فرکانس متوسط تا بالا مورد استفاده قرار می گیرد که در کانال های متعدد پهنای باند کامل رایج می باشد. این فضا با کانال های دیگر به شیوه ای که توسط متاداده ها تعیین شده، ترکیب شده است و آن به عنوان یک کانال مجزا توسط رمزشناس دوباره ساخته می شود. دالبی دیجیتال پلاس شامل متاداده های بیت استریم جامع برای کنترل رمزگشا (decoder) جهت بلندی صوت خروجی، downmixing و کنترل دامنه دینامیک برگشت پذیر از طریق DRC می باشد.

سازگاری با تجهیزات حال حاضر

تجهیزات همراه با دالبی دیجیتال پلاس همه گزینه ها و ویژگی های موجود را دارند که از آن جمله می توان به قابلیت کانال 5.1 و 7.1 اشاره کرد که این بستگی به نوع برنامه دارد.  

اگر سیستم شما تنها شامل دالبی دیجیتال باشد، شما هنوز هم می توانید صدای محیطی کانال 5.1 با بالاترین کیفیت سیگنال دالبی دیجیتال ممکن دریافت کنید. محتوای دالبی دیجیتال پلاس به آسانی می تواند تبدیل به سیگنال دالبی دیجیتال سنتی شود.

محصولات و محتوای دالبی دیجیتال پلاس

شما می توانید دالبی دیجیتال پلاس را با خرید تجهیزات سینمای خانگی مانند رسیور های A/V، پلیر های Blu-ray و یا تلویزیون های دارای دالبی دیجیتال پلاس تجربه نمایید. آن بر روی کامپیوتر های شخصی و تبلت هایی مانند Amazon Fire و همچنین گوشی های هوشمند موجود است. دالبی دیجیتال پلاس همچنین یک فرمت اساسی برای Dolby Audio می باشد که در داخل ویندوز 10 و مرورگر جدید Microsoft Edge قرار داده شده است و بر روی کامپیوتر های شخصی و تبلت Surface موجود می باشد.

می توانید محتوای کدگذاری شده با دالبی دیجیتال پلاس را در Blu-ray Disk و پلتفرم هایی مانند Netflix، Vudu یا Amazon Fire TV مورد بررسی قرار دهید.

آیا دالبی دیجیتال پلاس بهتر از دالبی دیجیتال است؟

دالبی دیجیتال پلاس در مقایسه با فرمت های صوتی استاندارد نمایانگر کیفیت صدایی بسیار بهبود یافته، کانال های بیشتر، فشردگی کمتر و یک تجربه صوتی واقعی تر می باشد. دالبی دیجیتال پلاس در سرعت بیت بالاتر واقعا غیر قابل تشخیص از صوت مبدا می باشد.

آیا Sonos از دالبی دیجیتال پلاس پشتیبانی می کند؟

Sonos )(Wireless Speakers and Home Sound Systems یا بلندگوهای بی سیم و سیستم های صدا خانگی در حال حاضر از استریوی PCM و صوت محیطی دالبی دیجیتال (AC-3) پشتیبانی می کند. Sonos با استفاده از اتصال Beam`s HDMI ARC در حال حاضر، جریان بیت دالبی دیجیتال پلاس را به سیستم Sonos 5.1 تحویل می دهد. بسیاری از Blu-ray ها شامل یک تراک دالبی دیجیتال پلاس 1.5 مگابیت بر ثانیه می باشد.

 

کلام آخر

با توجه به تغییرات اساسی در سیستم های انبارشی و صوتی-تصویری، باید گفت که دالبی دیجیتال پلاس تنها برای حال حاضر طراحی نشده است بلکه قابلیت رویارویی با چالش های آینده را نیز دارد. این دوراندیشی در طراحی این فناوری واقعا قابل تحسین است. این فناوری تقریبا برای HD DVD ها و بسیاری از رسانه ها مانند دیسک های Blu-ray ضروری می باشد. اگر شما قصد ارتقا از دالبی دیجیتال به دالبی دیجیتال پلاس را دارید، باید بگوییم که در حال انجام سرمایه گذاری بسیار خوبی می باشید که در سال های آینده نیز پایدار و ماندگار خواهد بود.

دیدگاه های ثبت شده

Rebaz 24
۱۳۹۸/۷/۲۳

سیستم جالبیه...اما کمی پر هزینه است

سعدی رحمان پوری مدیریت
۱۳۹۸/۷/۲۳

اگه بهترین نباش یکی از ده تا سیستم های صوتی برتر حال حاضر به شمار می رود.

محمد رسول پور
۱۳۹۸/۷/۲۵

یکی از بهترین ها در زمینه صداست که بودنش در تلویزیون های امروزی میتونه صدا رو خیلی جذابتر کنه

مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.