برای آگاهی از قیمت ها تماس بگیرید: 09902626291
لوگو

لوازم خانگی و شرکت های تولیدکننده در ایران و جهان

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ چهارشنبه

لوازم خانگی و شرکت های تولیدکننده در ایران و جهان


در قرن بیستم به هر یک از دستگاه­های برقی، الکترومکانیکی و گازسوز با استفاده رایج در خانه­ هایمان، لوازم خانگی گفته می­شود. این دستگاه­ها برای صرفه جویی زمان و وقتمان در انجام امور خانه طراحی و تولید شده­ اند. با خرید لوازم خانگی گوناگون آرامش و کنار هم بودن را به خانه ببرید.

جالب است بدانید که در دیکشنری تخصصی کولینس برای لوازم خانگی را به شرح زیر تعریف می­کنند:

دستگاهها یا ماشین آلات معمولاً برقی موجود در خانه­  می باشند و از آنها برای انجام کارهایی تمیز کاری و پخت و پز استفاده میکنید.

به طور خلاصه، لوازم خانگی در جامعه صنعتی به تدریج از بین بردن زیان­ها و کاهش چشمگیر مدت زمان انجام کارهای خانه در قرن بیست و یکم به سرعت جای خود را در خانه­ های مردم باز کردند. البته برخی از این لوازم در جوامع غیرشهری و روستایی تأثیر ناچیزی داشته و کاربرد زیادی پیدا نکردند، اما به طور کلی این لوازم در جوامع امروزی از نظر اجتماعی و اقتصادی تأثیری عمیق و حتی انقلابی ایجاد کرده­ اند. تحول­ های اجتماعی و اقتصادی لوازم خانگی در خانه ها به شرح زیرند:

 • افزایش اوقات فراغت و با هم بودن اعضای خانواده ها با استفاده از لوازم خانگی متنوع
 • آزاد شدن وقت پدرها و مادرها امکان کار هر دوی آنان در بیرون منزل را امکان پذیر کرده است.
 • کاهش تعداد افراد مشغول در بخش­های خدماتی

به مرور با استقبال از لوازم خانگی، استفاده از آن به صورت اتوماتیک و خودکار درآمد، امروزه حتی امکان کنترل لوازم خانگی از راه دور با گوشی­های هوشمند نیز فراهم شده است. تمام این پیشرفت­ها در جهت آسایش و رفاه خانواده­ ها تولید و به بازار عرضه می­شوند. استقبال از لوازم خانگی آنان را وارد زمینه ­های بهداشت شخصی و محیط نیز کرد.

در دسته بندی مدل انگلیسی لوازم خانگی را به سه دسته زیر تقسیم می­کنند:

لوازم خانگی کوچک لوازم خانگی الکتریکی قابل حمل مانند آبمیوه ­گیری، چرخ گوشت، قهوه ­ساز، توستر، مایکروویو و ...
لوازم خانگی بزرگ یا اصلی معروف به محصولات سفید : لوازم خانگی برای انجام کارهای روزانه آشپزخانه نظیر پخت و پز، شستشو و حفظ و نگهداری غذا هستند، مانند، یخچال، اجاق گاز، ماشین لباسشویی و ...


لوازم خانگی الکتریکی پرمصرف یا لوازم الکتریکی پرمصرف معروف به محصولات قهوه ­ای : لوازم خانگی مصرفی برای سرگرم شدن (تلویزیون، پخش کننده ویدیویی و...)، ارتباطات(تلفن، تلفن همراه، لپتاپ­ و...) و فعالیت­های اداری خانه (پرینتر، خردکننده کاغذ، کامپیوتر خانگی و ...) در این دسته قرار می­گیرند.

در دسته بندی دیگر لوازم خانگی را براساس کاربرد به چهار دسته زیر تقسیم می­کنند:

 1. لوازم خانگی برای تهیه و آماده­ سازی غذا
 2. لوازم خانگی برای تمیزکردن محیط و اعضای خانواده
 3. لوازم خانگی برای تأمین آسایش
 4. لوازم خانگی کوچک متفرقه


پس از شناخت این دو نوع تقسیم بندی نوبت به بررسی تاریخچه لوازم خانگی در جهان می­رسد.

تاریخچه لوازم خانگی

یا وجود اینکه بیشتر لوازم از قرن­ها پیش وجود داشته و مورد استفاده قرار می­گرفتند، لوازم الکتریکی خودکار یا گازسوز در قرن بیست و یکم با نوآوری آمریکایی­ها عرضه و تولید شد. به مرور استفاده از این وسایل، ناپدید شدن خدمتکاران خانگی تمام وقت، افزایش اوقات فراغت و در کنار هم بودن خانواده­ ها و فعالیت کمتر خانم ­های خانه را در پی داشت.

 همین مزیت­ها برای رایج شدن استفاده از آن در تمام خانه­ ها کافی بود. در اوایل دهه 1900، لوازم خانگی شامل وسایل برقی و گازی نظیر ماشین لباسشویی، آبگرمکن، یخچال، کتری و چرخ خیاطی بودند. اختراع اتوی برقی کوچک ارل ریچاردسون در سال 1903، به مقدار کمی سبب تقویت نگرش استفاده از لوازم خانگی و پشتیبانی از این صنعت در میان مردم شد. در دوره توسعه اقتصادی پس از جنگ جهانی دوم، استفاده از ماشین های ظرفشویی و خشک کن لباس در خانه­ ها یکی از تغییر جهت ­های کمک کننده به صنعت لوازم خانگی بود. مسلماً با افزایش تنوع لوازم خانگی و خانوارهای متقاضی آن­ها، بازار تولید، عرضه و مصرف سودآوری ایجاد شد.

در طول دهه 1980، این صنعت با فروش سالیانه 1.5 میلیارد دلاری در آمریکا و اشتغال زایی برای 14000 کارگر به عنوان صنعتی درآمدزا و سودآور به جهان معرفی شد. درآمد صنعت لوازم خانگی در بین سالهای 1982 و 1990 حتی به 3.3 میلیارد دلار نیز رسید. در طول این دوره رونق لوازم خانگی شرکت­ها برای کاهش هزینه­ های تحقیق و تولید و پیشی گرفتن از رقبای تجاری خود، همدیگر را خریداری کرده و با هم ادغام می­شدند، دولت برای برخورد با این سیاست قوانین ضد انحصاری سفت و سختی را تصویب و اجرایی کرد.

وزارت انرژی ایالات متحده، انطباق تولید شرکت­های لوازم خانگی کشور را با قانون ملی حفظ انرژی لوازم خانگی در سال 1987 را بررسی کرد، همچنین تولید کنندگان ملزم به کاهش 25 درصدی مصرف لوازم خود در هر 5 سال یک بار شدند.

در دهه 1990، صنعت لوازم خانگی جای پای خود را بسیار محکم کرد، بیش از 90٪ محصولات موجود در بازار تولید 5 شرکت بودند. به عنوان مثال، در سال 1991 فروش ماشین­های ظرفشویی با درصدهای زیر در بازار صورت گرفت:

40 درصد فروش ماشین­های ظرفشویی شرکت جنرال الکتریک

31 درصد فروش ماشین­های ظرفشویی شرکت ویرپول

20 درصد فروش ماشین­های ظرفشویی شرکت الکترولوکس

7 درصد فروش ماشین­های ظرفشویی شرکت مایتاگ

2 درصد فروش ماشین­های ظرفشویی شرکت ترمادور

 

تولیدکنندگان برتر لوازم خانگی ایران و جهان

پس از گذر از تاریخچه شرکت­های تولید کننده مطرح سال 2019 لوازم خانگی در جهان و برندهای مورد پسند عمومی در ایران را نام می­بریم، تاریخچه هر کدام از این شرکت­ها را می­توانید در مقالات مربوط به آن­ها مطالعه کنید.

ده شرکت برتر تولید­کننده لوازم خانگی جهانی در سال 2019

 • شرکت whirlpool آمریکا
 • شرکت آمانا Amana آمریکا
 • شرکت LG کره جنوبی
 • شرکت Frigidaire آمریکا مستقل شده از شرکت الکترولوکس
 • شرکت Maytag آمریکا مستقل شده از شرکت ویرپول
 • شرکت Miele آلمان
 • شرکت SAMSUNG کره جنوبی
 • شرکت BSH(Bosch) آلمان
 • شرکت Gaggenua آلمان مستقل شده از شرکت BSH (بوش)
 • شرکت KitchenAid آمریکا مستقل شده از شرکت ویرپول

 

ده شرکت برتر تولید کننده لوازم خانگی ایران در سال 1398

 • شرکت پارس خزر
 • شرکت اسنوا
 • شرکت پاکشوما
 • شرکت هیمالیا
 • شرکت استیل البرز
 • شرکت امرسان
 • شرکت اخوان
 • شرکت بیمکث
 • شرکت بوتان
 • شرکت ایران رادیاتور

دیدگاه های ثبت شده

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.