برای آگاهی از قیمت ها تماس بگیرید: 09902626291
لوگو

12 نکته مهم و ضروری در نگهداری ماشین لباسشویی

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۹/۱۲/۹ شنبه

قبل از اینکه به سراغ بررسی کردن نحوه ی صحیح نگهداری از ماشین لباسشویی برویم می خواهیم کمی در مورد این وسیله ی ارزشمند بحث کنیم. ماشین لباسشویی جزء یکی از ضروری ترین وسایل برای هر خانه ای می باشد که باید تمام سعی خود را بکنید که دستگاه ماشین لباسشویی شما همیشه سالم و تمیز بماند، و در مواقع ضروری و احساس نیاز شدید به دستگاه شما دست تنها نباشید. هر وسیله ای در خانه ارزش خاص خود را دارد، اما ماشین لباسشویی بخش زیادی از کارهای سنگین و سبک شستشو را برای شما انجام می دهد و زمانی که شما مشغول کارهای دیگر خانه هستید بدون اینکه دخالتی در شستشو کردن داشته باشید. ماشین لباسشویی به تنهایی تمام البسه های مورد نظر را برای شما شستشو خواهد داد و در بخش زیادی از کارهای خانه که مربوط به شستشو می باشد یار و یاور شماست. حالا می خواهیم نکات ضروری نگهداری از دستگاه ماشین لباسشویی را برای شما بازگو کنیم. امید است که همه ی خوانندگان این مقاله نهایت استفاده ی صحیح از این مقاله را ببرند.

 

12 نکته مهم و ضروری در نگهداری ماشین لباسشویی

 

1. نکته ی اول و ضروری نگهداری از دستگاه ماشین لباسشویی تعادل دستگاه می باشد. سعی کنید محل نصب ماشین لباسشویی سطحی صاف و تراز باشد. اگر محل نصب دستگاه تراز نباشد، دستگاه سر و صدای زیادی خواهد داشت و همچنین در حین کار کردن از سر جای خود بیرون می آید و تا حدی حرکت می کند. این عمل باعث آسیب رساندن به دستگاه ماشین لباسشویی و کاهش عمر دستگاه خواهد شد.

 

تراز کردن ماشین لباسشویی

 

2. قبل از اینکه بخواهید لباس ها را درون ماشین لباسشویی قرار دهید به ظرفیت دستگاه که بر روی ماشین لباسشویی بر حسب کیلو نوشته شده است دقت کنید. هیچ گاه بیشتر از ظرفیت دستگاه، لباس داخل ماشین لباسشویی قرار ندهید زیرا دستگاه برای شستشوی لباس ها به فضای خالی نیاز دارد و سعی کنید که حجم لباس ها نیز خیلی کمتر از ظرفیت دستگاه ماشین لباسشویی نباشند. زیرا در هر دو صورت به ضرر دستگاه شما تمام می شود و ممکن است موتور ماشین لباسشویی شما خراب شود در نتیجه طول عمر آن نیز کم خواهد شد.

 

توجه به ظرفیت لباسشویی برای قرار دادن لباس ها

 

3. به نکته ی مهم دیگری در نگهداری از دستگاه ماشین لباسشویی دقت کنید، تحت هیچ شرایطی جسم سنگین روی ماشین لباسشویی قرار ندهید و از نشستن بر روی دستگاه حتما خودداری نمائید. زیرا در این صورت دستگاه شما وزن زیادی را متحمل می شود و این فشار باعث می شود به دستگاه ماشین لباسشویی آسیب جدی وارد شود. شاید پیش آمده باشد که بر روی ماشین لباسشویی خود وسیله یا جسمی را قرار دهید که باید از این کار نیز خودداری شود. زیرا ممکن است در اثر روشن بودن دستگاه جسم به پایین پرت شود و ممکن است تلفات جانی نیز در پی داشته باشد.

 

جسم سنگین روی ماشین لباسشویی قرار ندهید

 

4. پیش آمده است زمانی که دستگاه ماشین لباسشویی خریداری می کنید، اغلب دستگاهی با ظرفیت و حجم بیشتر انتخاب می کنید تا بتوانید برای شستشوی پتو نیز از آن استفاده کنید. دقت کنید که شاید ظرفیت دستگاه زیاد باشد و وزن پتو کمتر از ظرفیت ماشین لباسشویی باشد. اما فراموش نکنید زمانی که پتو را برای شستشو در دستگاه قرار می دهید، اگر آب به پتو برسد، وزن پتو چندین برابر می شود و بسیار سنگین تر از اولش. این کار باعث بهم خوردن تعادل دیگ دستگاه ماشین لباسشویی در مراحل شستشو می شود و این ناهماهنگی باعث آسیب رساندن به فنرهای قوی دستگاه که به دیگ شستشو وصل است می شود. با تکرار کردن شستشوی پتو با ماشین لباسشویی دستگاه در آینده دچار لرزش و صدای غیر قابل کنترل خواهد شد و عمر مفید ماشین لباسشویی نیز کاهش می یابد. اگر در مواقع خیلی ضروری قصد داشتید برای شستشوی پتو از دستگاه ماشین لباسشویی استفاده کنید اولا سعی کنید پتو زیاد بزرگ و سنگین نباشد. دوما پتو را داخل ملحفه ای بپیچید و سپس داخل دستگاه ماشین لباسشویی قرار دهید زیرا در این صورت آب کمتری جذب پتو می شود و تا حدودی از آسیب رساندن به دستگاه جلوگیری می شود.

 

نکات  شستشوی پتو با ماشین لباسشویی

 

5. برای اینکه بتوانید درست از دستگاه ماشین لباسشویی خود استفاده کنید و دستگاه شما تمیز و سالم بماند لازم هر چند وقت یک بار بعد از استفاده، دستگاه خود را به صورت خالی روشن کنید و کمی مایع شوینده و یا سرکه به کشو پودری ماشین لباسشویی اضافه کنید. دمای آب دستگاه را در بیشترین درجه قرار دهید تا چند دقیقه ماشین لباسشویی کار کند و در این صورت از رشد باکتری ها و رسوبات داخل دستگاه ماشین لباسشویی جلوگیری می شود.

 

تمیز کردن ماشین لباسشویی

 

6.حتما قبل از اینکه لباس ها را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید، همه ی جیب لباس ها را به خوبی بگردید تا هر گونه اشیاء موجود درجیب ها مخصوصا دستمال کاغذی را که بیشتر وقت ها آن را داخل جیب لباس خود قرار می دهید در بیاورید. زیرا با وجود اشیاء موجود در جیب ها به محفظه ی داخل ماشین لباسشویی آسیب وارد می شود و ممکن است باعث گرفتگی فیلتر تخلیه نیز شود. 

 

گشتن جیب لباس ها قبل از قرار دادن در لباسشویی

 

7. زمانی که می خواهید البسه ها را برای شستشو در دستگاه ماشین لباسشویی قرار دهید سعی کنید آن ها را برای مدت طولانی درون دستگاه نگهداری نکنید. زیرا با این کار برای رشد میکروب ها و باکتری ها جای خوش می کنید. همچنین زمانی که شستشوی لباس ها به اتمام رسید دو یا سه دقیقه بعد لباس ها را بیرون بیاورید. زیرا رطوبت لباس ها ممکن است به مخزن ماشین لباسشویی صدمه وارد می کند.

 

خارج کردن لباس ها از لباسشویی بعد از شستشو

 

8. تمیز کردن فیلتر تخلیه ی ماشین لباسشویی را به صورت دوره ای فراموش نکنید. زیرا بعد از مدتی فیلتر تخلیه، موها و آشغال های ریز کوچکی به خود می گیرد که برای کارکرد درست ماشین لباسشویی خود باید حتما فیلتر را بشویید و خشک کنید. همچنین جای فیلتر را با پارچه ای کاملا تمیز کرده و آن را سر جای خود در دستگاه ماشین لباسشویی قرار دهید.

 

 

9. برای نگهداری بهتر از دستگاه ماشین لباسشویی، هنگام شستشوی لباس ها درجه حرارت آب دستگاه را روی اعداد بالا قرار ندهید زیرا با این کار انرژی زیادی مصرف می شود و مصرف برق بالا می رود. همچنین لباس ها برای آبکشی کردن نیازی به آب خیلی داغ ندارد و با درجه حرارت پایین هم لباس ها به خوبی شسته می شوند.

 

شستن لباس ها با درجه حرارت کم

 

10. زمانی که کار با دستگاه ماشین لباسشویی به اتمام رسید و لباس ها را از دستگاه بیرون آوردید حتما درب دستگاه را بعد از شستشوی لباس ها باز کنید. با این کار از نم و رطوبت داخل دستگاه ماشین لباسشویی جلوگیری می شود. در صورت فراموش کردن درب ماشین لباسشویی دستگاه شما بوی نامطبوعی به خود می گیرد و همچنین میکروب ها و قارچ ها نیز در داخل دستگاه ماشین لباسشویی شما رشد می کنند.

 

درب دستگاه را بعد از شستشوی لباس ها باز کنید

 

11. سعی کنید بهترین شوینده ها را برای دستگاه ماشین لباسشویی خود که کف کنترل شده ای دارند و نیاز به زمان زیادی برای حل شدن در آب نداشته باشند انتخاب کنید. از پودرهای متفرقه و دستی که دارای کف زیادی می باشند به هیچ وجه استفاده نکنید و سعی کنید از نرم کننده و مایع سفید کننده نیز به مقدار خیلی کم استفاده کنید. زیرا در غیر این صورت به مرور قطعات ماشین لباسشویی دچار آسیب جدی می شود. بنابراین این نکته را نیز در نگهداری مناسب و صحیح دستگاه ماشین لباسشویی به خوبی رعایت کنید.

 

استفاده از شوینده های مناسب برای ماشین لباسشویی

 

12. زمانی که در حال قرار دادن لباس ها در دستگاه ماشین لباسشویی هستید سعی کنید لباس های را که زیپ دار هستند برعکس کنید و یا زیپ آن ها را ببندید. شاید توجه کرده باشید که وقتی لباس هایی را که زیپ دارند داخل ماشین لباسشویی هستند، صدای برخورد آن را به درب شیشه ای دستگاه می شنوید و این عمل باعث خط و خش روی صفحه ی درب دستگاه و همچنین محفظه ی داخل دستگاه می شود و به دستگاه ماشین لباسشویی آسیب وارد می شود.

 

بستن زیپ لباس ها قبل از شستشو

 

در اتمام این مقاله به این نتیجه می رسیم که ارزش نگهداری از دستگاه ماشین لباسشویی بسیار مهم می باشد. شما با رعایت این نکات نیازی نیست کار عجیب و غریبی انجام بدهید و تنها با کمی صبر و حوصله و رسیدگی منظم به دستگاه ماشین لباسشویی خود می توانید عمر دستگاه را به راحتی افزایش دهید و از پرداخت هزینه های زیادی برای تعمیر و یا خرید دوباره دستگاه ماشین لباسشویی پرهیز کنید.

دیدگاه های ثبت شده

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.