لوگو

بانه ،شهری ارزان تر از همه جای ایران

۱۳۹۸/۵/۸ سه شنبه

بانه کجاست؟

بانه شهری است با نسبت جمعیت 100  هزارنفری ، که در استان کردستان واقع شده است.این شهر در داخل ایران با شهرهای بوکان وسردشت از آذربایجان غربی - و با دو شهر سقز و مریوان از استان کردستان - و استان سلیمانیه در کشور عراق همسایه می باشد.

 

 

 

مردم شهرستان بانه کُردزبان بوده وبا زبان ولهجه سورانی صحبت می کنند که زبان رسمی کُرد در مراودات بین المللی می باشد.دین اسلام وشافعی مذهب بوده ودر خدمت رسول وائمه دین مبین اسلام می باشند.

 

 

جشن ها و مراسمات عروسی آنها همانند دیگر جاهای کردستان با استقبال خوبی همراه است.در طول تاریخ شیوه رسمی پوشش وترکیب رنگهای شاد را فراموش نکرده اند وبا همین لباس مفتخر خود در مراسمات حضور دارند.

 

 

از رشادت های مردم بانه می توان از (سارو بیرو) یاد کرد که مرحوم ذبیح الله منصوری در کتاب شاه جنگ ایران ویونان و در قسمت جنگهای صفویه وعثمانی به خوبی به آن اشاره کرده است.پهلوانی که در جنگل های بانه بزرگ شده بود وبنابر رسم قدیم از طرف حاکم بانه برای همراهی سپاه ایران علیه عثمانی وارد صف مردان اسب سوار شاه عباس شده و در جنگ چالدران به دلیل کمی اسلحه ومهمات وآذوقه سپاه ایران،یک تنه به قلب سپاه عثمانی حمله کرده وبا گرز توپ های آنان را که آن زمان از استحکام لازم امروزی برخوردار نبودند، نابود می ساخت.هر چند ایران شکست خورد و سارو شهید شهد. اما این رشادت سارو پایه پیروزی ایرانیان در جنگ های بعدی بود ،که باید برای وطن از جان مایه بزاری.

از بزرگان دیگر این شهر می توان به ابراهیم یونسی مورخ ونویسنده ، عطا نهایی رومان‌نویس‌وفولکلور‌نویس  ، بهمن قبادی کارگردان مطرح دنیا ونامی ایران،رئوف توکلی مولف کتاب تاریخی و دینی، مرحوم رحیم ذبیحی مستند ساز، مرحوم طـــاها کریـمی کارگردان فیلم سینمایی «کوهستان قندیل» با بازی «قطب‌الدین صادقی» ، کریم دافعی (ک د ئازاد)شاعر شعر نو وبسیاری دیگر از بزرگان که در این مقوله نمی گنجد.

وجود کوههای قشنگ( آربابا و بابوس) در اطراف شهر و (گردنه خان و دوزین )در محدوده شهرستان بانه،هوایی غیرقابل پیش بینی را برای این شهر فراهم کرده است وبه همین نسبت در اغلب روزهای تابستان هوا خنک است و کمتر گرما را به خود می بیند.پاییز آن مثل دیگر شهرستانهای اطراف است.زمستان اما ،اغلب برفی و قشنگ و بدون شدت برودت،که همین امر باعث شده که در این فصل هم مهمانان از سراسر کشور در راه این شهر باشند.

 

 

 

بهار هم که رنگین کمان زنگها خود را بر این سرزمین می افکند...

 

 

به دلیل همجواری بانه با سلیمانه در کشور عراق که منطقه آزاد تجاری می باشد و ارتباط با دو استان مهم غرب کشور، این شهر به یکی از شهرهای حساس و حیاتی برای تجارت (لینک سایت)  داخل و خارج ایران تبدل شده است.

وجود بازارچه های( سیران بند وگله سوره وهه نگه ژال ) و انواع راه ارتباطی در محدوده این شهرستان و نزدیکی به بازارچه های مرزی دیگر شهرستان های اطراف از جمله سردشت دارای سه بازارچه مرزی کیله (رسمی) و قاسم رش و اشکان (موقت) و پیرانشهربا مرز(تمرچین) و مریوان مرز(باشماق) از طرفی دیگر،پتانسیل ویژه این شهرستان را به عنوان برگ برنده در بین تمامی شهرستان های دیگر، به رخ کشیده و به عنوان کانون اصلی مراودات تجاری و بازرگانی(لینک سایت)  مورد توجه قرار بگیرد.

همین دلایل کافی است تا خریدی ارزان را در بانه داشته باشید و تفاوت قیمت را نسبت به سایر جاهای ایران احساس کنید.

قیمت تلویزیون در دشوارترین حالات خود از کل ایران کمتر است وهمین باعث شده است تا مردم ایران عزیزمان برای خرید جهیزیه به صورت کلی وخرید یخچال وتلویزیون و لباسشویی وظرفشویی وکولر گازی و...به صورت تکی رهسپار این شهرستان شوند.

شهر بانه دارای طبیعتی بکر و دست نخورده می باشدکه انواع گیاهان خودرو از جمله ریواس(لینک سایت)کنگر وگیلاخه وسیر و دیگر گیاهان معطرمحصول این شهرستان می باشد.

طبیعت شهرستان بانه دارای پوشش جنگلی کوهپایه ای می باشد که بسته به رطوبت موجود در منطقه ،تراکم درخت وپوشش گیاهی آن ،زیاد و کم می شود.از درختان خودروی آن می توان به گردوی بانه اشاره کرد.گردویی که از دورها زبانزد سلاطین و امرای ایران ومنطقه بوده است.

بلوط زاگروسی ،انجیر کوهی ،زالزالک زرد وقرمز،گلابی وحشی در اندازه وطعم های مختلف ،شیلان (رُز وحشی) ،درخت ون برای آدامس طبیعی که به اسم مستعار (سقز) شناخته می شود وبه معنی (صمغ درختی) است.

و با اسم شهرستان سقز  در نزدیکی شهرستان بانه در خیلی جا ها اشتباه گرفته می شود.

انواع جانوران وحشی کوچک وبزرگ ، در مناطق بکر کوه ودشت ومناطق جنگلی آن وهمچنین در رودخانه ها زندگی می کنند.

در بیشتر مناطق این شهرستان گربه سانان کوچک وحشی ودر جاهای پرتراکم درختی ،گراز وخرس سیاه آسیایی هم وجود دارد.سنجاب درختی زرد وجغد کوهی وشاهین طلایی هم در این مناطق زیست می کنند.

 

 

به دلیل فراوانی آب در بیشتر جاهای این شهرستان ،ماهی زرد وماهی سفید و...در رودخانه ها وجود دارد.البته در جاهایی هم که مناسب است،پرورش ماهی قزل آلا وکپور رواج دارد.

بانه  با همین پتانسیل پذیرای مهمانان عزیز ومحترم از سراسر کشور به این شهرستان می باشد.

به واسطه رونق بازار وشرایط اقتصادی ،در شهرستان بانه هتل های خوب وبعضا 5 ستاره وجود دارد.و در فصول پر رفت وآمد وشلوغ سال ،شهرداری با هماهگی ویژه ،خانه های واجد شرایط را سازماندهی ودر اختیار بازدیدکنندگان محترم می گذارد.البته در کنار اینها ،مردم مهمان نواز بانه ،برای راحتی و آسایش شما هموطنان عزیز ،نهایت تلاش و خدمات را ارئه می کنند.

 

 

در محدوده شهرستان بانه مناطقی خوش منظره و امن برای مسافران در نظر گرفته شده است هر چند که تمام مکانها از امنیت ویژه برخوردارند اما  پارک معلم -پارک توحید  هردوی آنها برای (اسکان مسافران) در نظر گرفته شده اند ،و مسافران عزیز می توانند با خیال راحت درون چادر یا روی جاهای تعیین شده اسراحت نمایند.

دیگر پارکها هم همین امکانات را در خود جای داده‌اند.مثل پارک های (پانزده خرداد –آیلان و...)

همچنین مکان های تفریحی( پیرمراد و دوکانان) از منظره ونمای قشنگی نسبت به شهر برخوردارند.چراکه این اماکن تفریحی نسبت به خود شهر در ارتفاع واقع شده و مسلط به شهر می باشند.وخیلی از گردشگران ومسافران شب های تابستان را در آنها به صبح می رسانند.

 

 

در اطراف شهر وروستاهای نزدیک به شهرستان بانه هم مکان های تفریحی وپذیرایی در نظر گرفته شده است که میهمانان گرامی می توانند مکانی سالم وغذایی خوش طعم را در آنجا در دستور کار سفر خود داشته باشند... پرورش ماهی (روستای مه‌جسه ، نجنه علیا ، سورین، سبدلو، سونج و...)

این شهرستان دارای یک بیمارستان و زایشگاه مناسب جهت ارائه خدمات پزشکی می باشد.وو جوابگوی حال مشافران عزیزی می باشد.

پس با خیالی راحت به شهرستان بانه سفر کنید که در نگاه اول ،خود را برای سفرهای متعدد به بانه دوباره آماده می کنید.

بانه دارای پاساژهای متعدد تجاری ومغازه های ویژه برای خرید اجناس از این شهرستان می باشد.

لازم نیست تکرار کنیم.شهرستان بانه دارای جالب ترین ومدرن ترین ومجهز ترین پاساژ ها ،برای عرضه محصولات به شما عزیزان است.پس تصور اینکه در یکی دو روز بتوانید به تمام پاساژها سر بزنید وخرید را تمام کنید، کمی دور از ذهن می باشد.

 

 

 

 

پاساژهای شهرستان در عین اینکه خریدی ارزان در بانه به شما هدیه می دهند،به دلیل تنوع کالایی،بخصوص آرایشی و بهداشتی وزنانه - و وسایل خانگی واداری و... بازاری مناسب برای کاسبان دیگر شهرستان ها برای خرید عمده وخرده می باشند.

 

 

کارهای شهرستان بانه شامل کارهای کشاورزی مثل دیگر جاهای ایران است که متاسفانه رونق خوبی ندارد.شغلهای مرتبط با مرز هم تحت تاثیر تلاطم بازار است و ریسک زیادی در بر دارد.به همین دلیل شغلهای دشتفروشی در کوچه وبازار وپیاده رو به انواع شکل وجود دارد.که انتظار می رفت این نوع کاسبی تحت تاثیر مرز کم باشد، ولی متاسفانه به دلایل ویژه، بیشتر رشد داشته است.

 

 

اما هرچه باشد،این است که بازار بانه ،بازاری هدف وشلوغ در بیشتر مواقع سال می تواند باشد.

همچنین وجود سایت های متعدد برای سهولت خرید امن از شهرستان بانه،کار را برای مردم عزیزمان در سراسر کشور راحت نموده تا با خیالی راحت وبه دور از خستگی ودوری راه وهمچنین خطرات رانندگی،بتوانند خرید رویایی داشته باشند.

این سایت ها با ارسال محصولات به وسیله افراد کاربلد ومورد اعتماد ،به درب منزل شما ،خستگی راه را از شما دور کرده و خیال شما را از بابت خرید امن به بالاترین سطح رفع می کنند.

روش کار سایت ها با هم کمی متفاوت است .اما در کل همه آنها در امر خدمت رسانی به شما عزیزان مشترک می باشند.اما یاداوری می نماییم که اجناس خود را از سایت وفروشگاه مورد اعتماد ومطمئن تهیه فرمایید.چراکه در جاهای شلوغ و پر رفت وآمد احتمال هرنوع بی اعتمادی هم وجود دارد.

سایت ریواس با هدف ارائه خدمات صرفا اورجینال ودرجه یک به شما مردم ایران عزیز،وارد میدان رقابت شده وشکر خدا تا به اینجای کار سربلند ، در پیشگاه خداوند خالق متعال وشما مردم فهیم ایران هستیم.

امیدواریم این راه را با هم ادامه دهیم.

افتخار ما،تحقق رویای خرید شماست با انتخاب سایت ریواس.

 

 

دیدگاه های ثبت شده

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.