لوگو

روش های تشخیص کالای اصلی از تقلبی

۱۳۹۸/۵/۱۰ پنج شنبه

تشخیص کالای اصلی از بدل

با پدیدارشدن نیازهای انسان و گسترش و پیشرفت دانش و تکنولوژی بشر ، رفته رفته نوع نیازهای انسان تغییر کرده و در هر دوره متناسب با این نیاز ها وسایل و کالاهایی اختراع و به مرحله تولید رسید . وسایل خانگی یکی از کالاهایی است که انسان همیشه با آن در ارتباط بوده و جهت رفع نیاز های روزانه خویش و همچنین تامین رفاه و آسایش بیشتر کالاها و وسایلی را مورد استفاده قرار داده است . با گسترش استفاده از این وسایل شرکت هایی نیز تاسیس شد که با هدف کسب سود و منفعت مادی در مرحله اول و تامین نیاز های بیشتر و رفاه انسان ها در مرحله دیگر ، این کالاها را به مرحله تولید انبوه رسانیده و هر بار نیز امکانات و سهولت استفاده و در کل تکنولوژی های به کار رفته در این وسایل را ارتقا بخشیده ، به شکلی که این تامین نیاز در قرن نوزدهم و بیستم میلادی باعث تولد شرکت های تولیدکننده وسایل خانگی در کشورهای مختلف از جمله آلمان ، ژاپن ، آمریکا ، فرانسه و سایر کشورهای پیشرفته صنعتی شد . از آن جایی که وسایل خانگی جزو نیازهای همیشگی انسانهای روی کره زمین بوده و هست ، شرکت های تولید کننده در طول سالیان فعالیت خویش به سود های هنگفتی دست پیدا کرده و همین سود دهی بالا باعث شد کسانی به طمع دست یابی به پول و منفعت و شهرت این شرکت ها و گاهاً به دلیل بدنام کردن شرکت های تولید کننده بزرگ دنیا ، به تولید کالاهای از نوع همان تولیدات دست زده با این تفاوت که به سبب عدم استفاده از مواد اولیه نامرغوب و بی کیفیت و عدم بهره گیری از تکنولوژی های پرهزینه کاربردی توسط شرکت های تولید کننده کالاهای اصلی ، در نتیجه هزینه نهایی محصولات آنها نیز کمتر بوده و این شرکت های به اصطلاح فیک ، می توانند سود بیشتری به جیب زده و تازه مشتری متوجه می شد که به قول معروف کلاه سرش رفته و نه تنها با خرید کالای ارزانتر سود نکرده بلکه علاوه بر ضرر مادی ، کالایی بی کیفیت خریداری کرده است که نمی تواند انتظاراتش را برآورده سازد .

البته بحث تولید کالاهای بدل مختص لوازم خانگی نیست بلکه امروزه می توان آن را در هر زمینه ای مانند لوازم بهداشتی و آرایشی ، لوازم خوراکی ، پوشاک ،قطعات ماشین ، ابزار آلات و هر چیزی که فکرش را بکنید پیدا کرد و این بحث تنها مربوط به شهر یا منتطقه خاصی هم نیست . تولید کالاهای بی کیفیت و بدل در جای بسیار اهمیت پیدا می کند که با سلامت افراد در ارتباط باشد که در این مورد به راستی نباید به سادگی از کنار آن رد شد .

راه های تشخیص کالای اصلی از بدل

تولید کنندگان کالای جعلی به اندازه ای پیشرفت کرده اند که امروزه به سختی می توان کالای بدل را از کالای اصلی تشخیص داد و این تشخیص در جاهایی تقریبا غیر ممکن است اما با وجود این شرکت های سازنده کالاهای اصل همیشه فاکتورها و (المان هایی) را برای تولید کالای خویش به کار می گیرند که محصولات تولیدی توسط آنها را از محصولات فیک متمایز می سازد ، فاکتورهایی مثل استفاده از رنگ و جنس با کیفیتی بالا و متفاوت و یا استفاده از اعداد و ارقام خاص یا مواردی اینچنین می تواند تشخیص کالای اصل ار بدل را آسان ترسازد .

در اینجا می خواهیم به چند راه متداول در خصوص تشخیص کالای اصل از بدل اشاره کنیم که شاید بتواند مورد استفاده کاربران عزیز قرار گیرد  .

وجود مدل کالای معرفی شده در سایت اصلی شرکت تولید کننده : هر کدام از محصولات اصلی تولیدشده در شرکت های مادر ، بدون شک دارای مدل و نام خاصی بوده که این محصول را می توان درسایت اصلی شرکت تولید کننده پیدا کرد ، گاهاً کالاهای فیک یا بدل به دلیل پیگیری قانونی از جانب صاحبان برند و ترس از مواجه شدن با قانون نام های متفاوت با مدل اصلی بر روی کالای بدل می گذارند .

خرید کالا از واردکنندگان معتبر : در شهرهای مرزی کشورمان از جمله شهرستان بانه واردکنندگان زیادی وجود دارند که قطعاً به دلیل حفظ نام و آبروی خود و همچنین پیشگیری از بد نام شدن شهر و تجارت خویش با وجو سود خالص کمتر باز هم به وارد کردن کالاهای اصلی مشغول بوده و قید سودهای کلان را می زنند .

تمرکز شرکت های اصلی بر روی تولید محصولات خاص : بسیاری از شرکت های بزرگ و صاحب نام در تولید وسایل خانگی مثل یخچال یا کولرگازی یا تلویزیون در سبد محصولات خود تمام سایز ها و حجم ها را تولید نمی کنند به عنوان مثال شرکت های سامسونگ و ال جی در تولید تلویزیون همزمان سایز های 42 اینچ و 43 اینچ را تولید نمی کنند و یا در میان تولید گنندگان کولر گازی دو شرکت ال جی و اوجنرال تمامی حجم ها و سایز ها را تولید نمی کنند پس مشتریان می توانند از سایت های معتبر اینترنتی مطالعه کرده و اطلاعات کافی را در خصوص کالای مورد نظر خویش به دست آورند .

 کشور دوم به عنوان سازنده محصول اصلی : مورد دیگری که باید به آن توجه داشت این است که امروزه بسیاری از شرکت های معتبر محصولات خود را در کشورهایی تولید می کنند که نیروی کار و مواد اولیه کم هزینه تری برای آنها فراهم کنند به عنوان مثال شرکت سامسونگ در حال حاضر بسیاری از محصولات خودرا برای خاور میانه در کشور مصر تولید می کند البته کشور چین به دلیل نیروی کار بسیار ارزان برای شرکت های معتبر و مشهور همچون اپل ، ال جی و سامسونگ همیشه به عنوان اولین گزینه استقرار مراکز تولید تولید مطرح می شود پس عدم تولید در کشور مادر و تولید محصولات اصلی در کشورهایی همچون چین و تایوان دلیلی برای تقلبی بودن لوازم خانگی یا هر محصول دیگری نیست .

بسته بندی کالا : یکی دیگر از مواردی که مشتریان و کاربران عزیز باید به آن توجه داشته باشند ، بسته بندی کالاهاست . کارتن و بسته بندی اصلی کالا می تواند راهنمای خوبی برای تشخیص اصل از بدل باشد . بسیاری از شهرهای وارد کننده لوازم خانگی برای اینکه کالای جعلی و بدل را اصل جلوه دهند برای محصول خود کارتنی با نام و مشخصات محصول اصل و در کل با همان ظاهر واقعی به مرحله تولید رسانده و به این ترتیب با فریب مشتری سودی بسیار بالاتر از کالاهای اصل به جیب می زنند . جالب اینجاست که این کار غیر قانونی و غیر اخلاقی در تمامی شهرهای ایران در حال انجام است اما کافیست چرخی در دنیای اینترنت بزنید تا مشاهده کنید که کلاهبرداران برای بدنام کردن بانه ، محصولات جعلی خود را بانام کولرگازی بانه ای یا یخچال بانه ای به فروش می رسانند و این بهترین حربه برای فریب مشتریان و روگرداندن آنها از خرید بازار بانه است . حتی در سال های اخیر ویدئوهای بسیاری در فضای مجازی منتشر شده که حاکی از این است که شرکت های بسیار معتبر وارد کننده کالا که قطعا نامشان به گوشتان رسیده ، اقدام به فروش کالای جعلی کرده اند.

بسته بندی زیباتر و شکیل تر نشان از اصل بودن نیست بلکه با کمی فکر می توان پی برد کالایی که هزاران کیلومتر از کشورهای جنوب شرق آسیا تا خاورمیانه را می پیماید کارتن آن دچار فرورفتگی خواهد شد .

مورد دیگر ، قیمت کالای اصلی است . اگر توجه داشته باشید کالاهای جعلی قیمت به مراتب کمتری نسبت به کالاهای جعلی دارند به این دلیل که تاجر بانه ای مجبور است تجارت خود را از با دلار آزاد تهیه کند و هرچه قیمت دلار بالاتر باشد پس قیمت نهایی محصول نیز بیشتر خواهد بود .کاربران عزیز می توانند با یک جستجوی ساده قیمت محصول اصلی را در سایت های معتبر از جمله آمازون و یا هر سایت دیگری پیدا کرده و سپس به مقایسه قیمت در شهر بانه نسبت به شهرهای دیگر بپردازند.

سایت ریواس به عنوان سایت فروشنده کالاهای اصلی و اورجینال با در نظر گرفتن کمترین سود ممکن اقدام به فعالیت در میان سایت های فروشگاهی اینترنتی می پردازد .

در نهایت آن چیزی که مشتریان و کاربران باید آن را مورد توجه خویش قرار دهند این است که کالای مورد نظر خویش را کاملا بررسی کرده به جنس و کیفیت و مواد تشکیل دهنده کالای مورد نظرشان توجه داشته باشند چون شرکتهای سازنده کالای اصلی برای تولید محصولات خود از مواد مرغوب و با کیفیت استفاده کرده و در تولیدات خود نهایت دقت و ظرافت را به کار می گیرند .

در این بین لازم به ذکر است که سایت ریواس به عنوان فروشگاه اینترنتی واقع در بانه ، با کسب نماد اعتماد الکترونیک و تمامی مجوزهای لازم از مراجع دولتی مربوطه ، به عنوان تعهدی همیشگی و رسالتی دائمی سعی بر آن دارد که با تهیه کالاهای اصلی و باکیفیت با مناسب ترین قیمت و همکاری با بزرگترین تجار و واردکنندگان کالا در شهرستان بانه و یا هر شهر دیگری ، رضایت مشتریان را جلب کرده و در نهایت مشتریان عزیز در سراسر ایران خریدهای خود را با آرامش خیال چه از لحاظ کیفیت و چه از نظر قیمت از ریواس تهیه نمایند . ما به عنوان کادر ریواس برای کلیه کالاهای برقی که مشتریان سفارش می دهند برگ ضمانت نامه و خدمات پس از فروش ارسال کرده و قبل از ارسال هر مرسوله ای ابتدا از کیفیت بدنه و کارکرد هر نوع کالا و عدم هر گونه ایراد اطمینان حاصل می کنیم و همچنین مشتریان عزیز هم می توانند پس از تست کالای خریداری شده وجه کالا را در محل پرداخت نمایند .

شائبه وجود کالاهای بدل یا جعلی در بانه :

در دهه هشتاد جریان واردات کالاهای خارجی به کشورمان شدت بیشتری گرفت و در این میان با توجه به کمبود شغل در مناطق مرزی و همچنین موقعیت مناسب مرزهای ایران برای واردات و صادرات کالا ، تعدادی از شهرهای مرزی کشورمان به واردات و صادرات کالا روی آوردند . در این بین یکی از شهرهایی که به شکل بسیار گسترده و پر رنگ به این امر پرداخت شهرتان بانه بود که توانست از طریق مرزهای خویش با کشور عراق و وارد کردن کالا از مرزهای همجوار این شهرستان به عنوان مشهورترین شهر در زمینه واردات کالاهای خارجی از برندهای اصلی همیشه نام خودرا مطرح کرده است و در حال حاضر با وجود بیش از 100 پاساژ اصلی و هزاران مغازه در سطح شهر همچنان تجار بانه به مبادلات تجاری مشغول هستند ، همین شهرت بانه در سال های اخیر باعث شده که سایر شهرهای واردکننده کالا و علی الخصوص مرزهای جنوبی ایران توان رقابت سالم با شهرستان بانه را نداشته باشند در نتیجه تصمیم به بد نام کردن و حرف از وجود کالاهای جعلی بزنند ، جالب تر اینکه در چند شهر کارگاه های تولید وسایل جعلی در حالی مشغول فعالیت هستند که کالاهای خود را به نام بانه در سطح بازار توزیع می کنند .  از طرف دیگر مراجع محترم مربوطه از جمله سازمان تعزیرات و وزارت صنایع و معادن در بانه مشغول فعالیت بوده و در صورت وجود کالاهای جعلی و بی کیفیت بدون شک با این فعالیت ها برخورد قانونی خواهند داشت . هم اکنون نیز هم وطنان عزیز با سفر به این شهر و بازدید از پاساژهای پر تعداد این شهر می توانند ملاحظه کنند که نمایندگی های معتبر شرکت های اصلی مانند سامسونگ ، ال جی ، بوش ، دوو و ... مشغول فعالیت هستند. وجود کالاهای جعلی در هر کدام از شهرهای ایران امری انکار ناپذیر بوده و مختص بانه نیست اما هم میهنان عزیز می توانند با مطالعه کافی و مراجعه به مراکز معتبر خرید از کیفیت کالاهای خریداری شده اطمینان حاصل کنند .

 

 

دیدگاه های ثبت شده

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.