برای آگاهی از قیمت ها تماس بگیرید: 09902626291
لوگو

نکات فنگ شویی برای موقعیت یابی صحیح  آشپزخانه در نقشه ی منزل

تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۹/۱۲/۲۸ پنج شنبه

نکات فنگ شویی برای موقعیت یابی صحیح  آشپزخانه در نقشه ی منزل

 

فنگ شویی هنر قرار دادن اشیاء در منزل است .هنری ازچین باستان که امروزه هم طرفداران زیادی دارد و به یک سبک در معماری وطراحی داخلی تبدیل شده است. علمی با هدف ایجاد یک جریان انرژی سالم، متعادل و هماهنگ در سراسریک خانه. آشپزخانه به عنوان قلب تپنده ی یک منزل نقش بزرگی در فنگ شویی دارد و بخش مهمی از به اصطلاح، سه گانه ی فنگ شویی( اتاق خواب، حمام و آشپزخانه)است که هریک از آنها برای سلامتی و رفاه ساکنین بسیار مهم هستند.

 

ایجاد نقشه ی کامل فنگ شویی و برخورد با وضع موجود یک ساختمان

تنها در شرایطی می توان یک نقشه ی کامل فنگ شویی ایجاد کرد که از ابتدا یک خانه را بسازید و همه ی فضاها از قبیل اتاق خواب ها آشپزخانه و حمام، درها و پنجره ها را در مکان درست و دلخواه خود قرار دهید. درغیر این صورت توانایی شما در ایجاد نقشه ی کامل فنگ شویی محدود خواهد بود. زمانی که در یک خانه ی از پیش ساخته شده مستقر می شوید باید با الگوهای جریان انرژی موجود کار کنید. بدین صورت که موارد مثبت را افزایش داده و برای هرنوع گرایش و جریان منفی انرژی راه حل و درمانی پیدا کنید.

اگر در حال ساخت خانه ای از ابتدا هستید و یا اینکه قصد دارید منزلتان را بازسازی کنید حتما از قبل نقشه ای که جانمایی فضاها در آن تعیین شده است دارید. در این مقاله سعی داریم مواردی که هنگام طراحی و موقعیت یابی آشپزخانه بر اساس اصول فنگ شویی باید رعایت شود رابیان کرده و به نکاتی برای جلوگیری از برخی موانع و مشکلات در ایجاد جریان انرژی  اشاره خواهیم کرد.

 

1. خودداری از قرار دادن آشپزخانه در نزدیکی درب ورودی

در اصول فنگ شویی یکی از بدترین مکانهایی که می توانید آشپزخانه را قرار دهید آن است که افراد از درب ورودی به صورت مستفیم وارد آشپزخانه شوند بدین معنی که آشپزخانه اولین فضایی است که مشاهده شده  و از طریق آن وارد منزل می شوید. این مساله در خانه های اروپایی بیشتر به چشم میخورد که امر خوشایندی نمی باشد.

همچنین کوره و اجاق گازی که از درب ورودی قابل مشاهده است یا اینکه هم راستای درب ورودی است از بدترین موانع فنگ شویی محسوب می شود. یک جزیره ی آشپزخانه و چند گل و گلدان می تواند تا حدی به بهبود این وضعیت کمک کند وانرژی  فضا را مقداری متعادل کند.

 

خودداری از قرار دادن آشپزخانه در نزدیکی درب ورودی

 

2- از قرار دادن حمام در مجاورت و بالای آشپزخانه خودداری کنید

حمام مکان دیگری که نباید در مجاورت یا روبری آشپزخانه قرار بگیرد، اگر درب حمام در مجاورت اجاق گاز باشد وضعیت بدتر خواهد بود دلیل این امر این است که نمی خواهیم بوی حمام با رایحه و بوی غذاها مخلوط شود. همچنین به دلیل احتمال نشتی آب و فاضلاب هرگز نباید حمام در بالای آشپزخانه باشد.

توجه به این موضوع که آشپزخانه مکانی است که غذای خانه را تامین می کند مطمئنا نمی خواهید که که این انرژی مستقیما از طریق حمام و سرویس بهداشتی که محل خروج محسوب می شود خارج گردد. و در آخر حمام که در آن آب جریان دارد مستقیما با آتشی که در آشپزخانه است رقابت می کند و می تواند شعله های آتش را خاموش کند.

 

3- آشپزخانه و راه پله از هم فاصله بگیرند

انرژی راه پله و آشپزخانه در تقابل با همدیگر هستند و بهتر است از همدیگر فاصله داشته باشند.

 

 

4- خودداری از قرار دادن آشپزخانه در مرکز خانه

قبلا گفتیم که آشپزخانه قلب یک خانه است و مطمئنا شما نمی خواهید قلب شما در آتش باشد! پس لازم است که آشپزخانه کمی از مرکز خانه خارج شود.

 

5- هم سطح بودن آشپزخانه

هم سطح بودن آشپزخانه با اتاق نشیمن و غذاخوری از عوامل مثبت در ایجاد جریان انرژی مثبت است.

 

هم سطح بودن آشپزخانه

 

6- فضای صحیح آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه باید مستطیل و راست گوشه باشد، از آشپزخانه های گرد و یا فضاهایی با گوشه های تیز اجتناب کنید.

 

 فضای صحیح آشپزخانه

 

7- فنگ شویی قرارگیری محل آشپزخانه

در فنگ شویی آشپزخانه نباید کنار اتاق خواب قرار بگیرد زیرا انرژی های موجود در این دو فضا در مقابل هم قرار دارند و تقابل این فضاها باعث ایجاد تنش می شود.

 

 8- چیدمان صحیح اجاق گاز، سینک و یخچال

 بعد از جانمایی و مکان یابی صحیح آشپزخانه در پلان یک منزل، چیدمان خوب وسایل درون آشپزخانه هم بسیار مهم است. یکی از قوانین اصلی فنگ شویی در چیدمان وسایل داخل آشپزخانه رعایت اصل مثلث آشپزخانه است. جایی که اجاق گاز، یخچال و سینک یک مثلث تشکیل می دهند یعنی هریک از این اجزا روی راس یک مثلث قرار گرفته اند تا حرکت بین این سه وسیله راحت و سیال باشد. چیدمان خطی این وسایل مانع جریان پیدا کردن انرژی می شود. طبق قوانین فنگ شویی اجاق گاز که نماد ثروت در خانواده است نباید روبری درب ورودی، زیر پنجره و روی جزیره ی آشپزخانه باشد.

 

چیدمان صحیح اجاق گاز، سینک و یخچال

 

9- احترام به وسایل از مهمترین دستورات فنگ شویی

طبق قوانین فنگ شویی باید از وسایلتان به خوبی نگهداری کنید اگر وسیله ای تعمیر لازم دارد در سریع ترین زمان ممکن اقدام کنید، ظروف شکسته شده و لب پر را دور بیاندازید. چاقوهایتان را همیشه تیز نگه دارید. وسایلی که شبیه هم هستند کنار هم باشند. چیدمان باید مرتب، منظم و به دور از هرج و مرجو شلوغی باشد زیرا باعث گرفتن انرژی مثبت می شود. هنگامی که شما به وسایلتان اهمیت میدهید انرژی به خوبی جریان پیدا خواهد کرد.

طبق قوانین فنگ شویی بی توجهی به نظافت و پاکیزگی آشپزخانه انرژی مثبت را به شدت کاهش می دهد. استفاده از نور طبیعی و تهویه ی مناسب از بخشهای مهم این سبک و البته همه ی سبکهای طراحی داخلی است. یادتان باشد که در فنگ شویی هرگز نباید یخچال و سطل برنج تان خالی باشد زیرا این دو نماد یک خانواده ثروتمند و پربرکت اند.

 

10- رنگ بندی فضای آشپزخانه در قوانین فنگ شویی

توجه به رنگ فضا در همه ی سبکهای طراحی داخلی از ضروریات کار می باشد که در این سبک نیز دستوراتی برای رنگ فضای آشپزخانه وجود دارد. رنگهای سبز، سفید و قهوه ای رنگهای مناسبی برای آشپزخانه است، همچنین رنگ قرمز(همانند نارنجی) به دلیل ایجاد انرژی زیاد  باید به مقدار کمی استفاده شود همچنین رنگ نارنجی نماد فعالیت بوده و دارای انرژی بسیاری است و اشتها را افزایش می دهد که ممکن است مشکل ساز باشد.

رنگ آبی معمولا اشتها را کم می کند و در آشپزخانه باید به کمی استفاده شود. استفاده ی این دو(نارنجی و آبی) در کنار هم به عنوان مکمل می تواند روش خوبی برای ایجاد تعادل باشد. به کار بردن رنگ زرد باعث ایجاد احساس شادی، صمیمیت و راحتی می شود و آشپزخانه ای راحت و رویایی به ارمغان می آورد.

رنگ طوسی بسیار آرام بخش است که می توان برای دیوارها به کار گرفت. این رنگ به دلیل خنثی بودن می تواند زمینه ی مناسبی برای همه ی رنگها و متریال های دیگر باشد. همچنین ترکیب رنگ طوسی و زرد می تواند بسیار جذاب عمل کند.

 

11- استفاده از متریال و عناصر طبیعی در فضای آشپزخانه

چوب به عنوان نماد طبیعت جذابیت زیادی دارد. در کنار آن استفاده از رنگ سفید که نمایانگر پاکی است می تواند زیبایی و انرژی فضا را به طور چشمگیری افزایش دهد. استفاده از گل و گیاه در آشپزخانه و ظروف با مواد چوبی و یا سنگی باعث ایجاد انرژی بسیار زیادی در فضا می شود.

فنگ شویی راه حل جذابی است تا با استفاده از آن به راحتی بتوانید به فضایی مطبوع، دلنشین و پر از انرژی برای آشپزخانه ی منزل و حتی رستوران و غذاخوری دست پیدا کنید.

استفاده از متریال و عناصر طبیعی در فضای آشپزخانه

 

دیدگاه های ثبت شده

هنوز هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
مدیران سایت در اسرع وقت نظر شما را درج می کنند. در صورت سوالی بودن مطلب شما، به آن به نحو احسنت پاسخ داده خواهد.